אחת הסוגיות הבולטות בתחום של תעסוקה כאן בישראל היא עבודה בשבת, וזאת בשל העובדה כי מדובר ביום מקודש וביום המנוחה הרשמי. עם זאת, ההלכה מאפשרת עבודה בשבת – גם מוקד אבטחה, תחת תנאים מסוימים. מהם? להלן הפרטים.

עבודה בשבת: סוגיה חשובה לכל עובד במדינת ישראל

אם עד לפני מספר שנים עבודה בשבת הייתה בסדר גודל של טאבו, כיום מדובר בנושא שמעסיק לא מעט ישראלים – וביניהם גם חילונים. למעשה, כל עובד במדינת ישראל זכאי ליום מנוחה (כולל יום השבת) מאחר ולשבת משמעות עמוקה במורשת ישראל ובדת היהודית בפרט. ע"פ תנאי העבודה של משרד העבודה והרווחה, העסקה של עובדים ביום שבת דורשת היתר מיוחד שניתן ע"י שר העבודה, גם כאשר מדובר במוקד אבטחה. מאחר ומוקד אבטחה פעיל 24/7 וגם בשבתות ובחגים, מעסיקים נדרשים לקבל היתר ויכולים להעסיק עובדים יהודים במהלך יום המנוחה, בהתאם לזמני כניסת השבת. באתר כיפה ניתן לבדוק את זמני הכניסה,  ובהתאם לכך לבנות את מצבת העובדים בכל הקשור למשמרות בזמן יום המנוחה. מדובר בסוגיה חשובה, מאחר ועובדים שמחליטים לעבוד ביום שבת צריכים להתכונן מראש לקראת יום עבודה בשבת מבחינת תחבורה, הפסקות ועוד.

האם ההלכה מאפשרת לעבוד בשבת?

בתחום האבטחה ההלכה והרבנים כאן בישראל מאשרים לעבוד, בשל פיקוח נפש. עבודת אבטחה היא עבודה חיונית שנועדה לדאוג לשלומם של אזרחי ישראל ועל כן הרבנים מציינים באופן מפורש כי עבודה זו היא בגדר חובה, מאחר ומדובר בעבודה הכרחית שאותה נדרש לבצע בכל ימות השבוע, כולל בימי שבת ובוודאי בחגים ומוצאי החג. עם זאת, צריך להבין כי כל מקרה נבחן לגופו אולם באופן כללי רוב מוקדי האבטחה עובדים באופן שוטף גם בחגים ולכן יש להם אישור הלכתי לעשות זאת.

האם מוקד אבטחה יכול לעבור בשבת?

תנאי שכר מצוינים לעובדים בשבת

מאבטחים שעובדים בשבת כמו גם עובדי המוקד זוכים לתוספת למשכורת הבסיס – מה שמושך לא מעט עובדים לתחום. בין אם מדובר במוקד אבטחה או במוקד חירום, נושא השכר מהווה נדבך משמעותי מהמשיכה של צעירים כמו גם מבוגרים לתחום. אם מאבטחים מרוויחים לרוב בין 40-50 ₪ לשעה ביום חו"ל, בשבת מקבלים תוספת של 150% למשכורת. מדובר בסכום לא מבוטל, אולם לשכר הזה נלווה עבודה ממושכת במוקד פעיל, ולכן יש לקחת בחשבון את החסרונות כמו גם היתרונות של עבודה בשבת, בהתאם לאורח החיים.

ומה בכל הנוגע לעבודה במוצאי שבת?

עבודה במוצאי שבת אינה מזכה אתכם בגמול כספי. כאמור, מוקד אבטחה נדרש לבצע תעסוקה מלאה בכל ימות השבוע כולל חגים ועל כן העבודה במוצאי שבת נחשבת לתעסוקה רגילה, מבלי קבלת גמול. אם אתם מתכננים לעבוד בשבת רצוי לבחון מול המעסיק מהם התנאים המוצעים במסגרת העבודה, כאשר חלק מהמוקדים מאפשרים לעובדים לקבל אוכל ושתייה במסגרת העבודה כמו גם אפשרות לצאת להתפלל. הקפידו לבחון כי המעסיק נותן לכם אפשרות למנוחה בין המשמרות כמו גם מקפיד על יום חופש, כולל הסעות בשבת. כידוע, בישראל אין תחבורה ציבורית בשבת ולכן אם אתם לא ניידים, בדקו היטב עוד בראיון כי המעסיק משלם על הסעות לעובדים או לכל היותר משתתף בהוצאות בעבור מונית או הסעה מטעם העבודה. כפי שציינו, כל מעסיק נדרש לקבל אישור להעסקת עובדים בשבת ובשל כך מומלץ לבדוק מולו האם הוא מחזיק באישור, כמו גם לבחון את זמני הכניסה והיציאה – כך שתוכלו להתארגן מראש לקראת יום העבודה ביום מנוחה קדוש.