הסכם טרום נישואים

אחד הרגעים הכי מרגשים בחיים הוא יום החתונה עם בחיר או בחירת ליבנו. זהו רגע של אושר ואופטימיות שאחריו מתחילים החיים האמיתיים על כל האתגרים שלהם. רבים מבין הזוגות העומדים להתחתן לא מודעים לבעיות היכולות לצוץ בהמשך חיי הנישואין. מדובר בבעיות שונות שלא כולן קשורות לגירושין. בכדי להקדים להן תרופה, רצוי מאד לערוך הסכם טרום נישואים. במאמר הזה נסקור את הבעיות שהסכם כזה פותר, נברר כיצד עורכים הסכם כזה והיכן.

הסכם טרום נישואים, רק למצב של גירושין?

כפי שציינו, קיימות סיבות בגינן רצוי לערוך הסכם טרום נישואין גם למקרה בו בני הזוג אינם מתגרשים. אלו מצבים בהם קיים הבדל גדול ברכוש או בהכנסות של אחד הצדדים או אם בני הזוג מגיעים אל הנישואים עם ילדים שאינם ילדיהם של בן או בת הזוג. כפי שאנחנו רואים, עריכת הסכם כזה אינה מהווה הודאה שקשר הנישואים יתפרק בעתיד, נהפוך הוא ההסכם בא לחזק ולהעצים אותו. חשוב להבין שהסכם כזה יהיה תקף רק כאשר הוא נחתם ונערך על ידי נוטריון מוסמך. ניתן למצוא נוטריונים מצוינים בכל עיר גדולה בישראל. תושבי הבירה יוכלו לפנות לנוטריונים בירושלים המתמחים בהסכם טרום נישואים. תושבים של אזורים אחרים בארץ ימצאו נוטריון טוב גם בצפון: בגליל, בגולן ובעמקים, גם במרכז וגם באזור הנגב ואפילו אילת.

אילו בעיות פותר ההסכם?

הסכם טרום נישואים יכול להסדיר מבעוד מועד את המחלוקות הבאות:

טיפול והוצאות בילדים לא משותפים

כאשר ישנם ילדים לא משותפים, רצוי מאד להחליט כיצד יתחלקו ההוצאות על טיפולם. כאשר אותם ילדים הם בגילאים מבוגרים יותר מהילדים של בני הזוג, הוצאות אלו יכולות להיות משמעותיות- למשל רכישת רכב, עזרה בלימודים גבוהים או אפילו עזרה ברכישת דירה.

מענה לסירוב גט

בנישואים בין יהודים, ניתן להגדיר מראש שהבעל יחויב בתשלום לאשתו על כל יום בו הוא יסרב לתת לה גט. כך ניתן לחזק את נקודת המיקוח של האישה במקרה של גירושין וסירוב גט של הבעל. שוב, מדובר על מקרה קיצוני אבל יש לזכור שגם מקרים אלו החלו בנישואים מאושרים.

הסכם ממון

זהו שם כללי להסכמים שונים אשר יכולים להיחתם בין בני הזוג על רקע כלכלי. ההסכם בא להגדיר את חלוקת הרכוש המשותף בעת גירושים. ניתן להגדיר בהסכם מה ייחשב כרכוש משותף ומהו רכוש שאינו משותף על בסיס הרכוש איתו הגיעו הצדדים אל הנישואים. חתימה על הסכם כזה יכולה לעזור מאד במקרה של גירושים. עוד יכול להסכם כזה לתת שקט נפשי לכל אחד מהצדדים בנישואים. הצד עם הרכוש הרב יותר מקבל הבטחה שרכושו לא ייגזל וגם את הידיעה שהנישואים לא נועדו בכדי להשיג את כספו. הצד שמנגד מקבל שקט נפשי מתוך הידיעה שהפער הכלכלי בין הצדדים הוסדר.

ילדים

בהסכם טרום נישואים ניתן להגדיר כיצד יערכו הסדרי הראיה עם הילדים במקרה גירושים. יש לקחת בחשבון שבמקרה של ילדים יהיה על ההסכם והדברים לחפוף לנורמות החוקיות המקובלות אחרת הם לא יעמדו בבחינה חוקית אם הדברים יגיעו לכך.

חשוב לדעת שאחרי הנישואים ישנם עוד הסכמים רבים שכלל הנראה תצטרכו לחתום עליהם כזוג נשואי, כמו ביטוחים למיניהם, משכנתא וביטוח חיים לכיסוי משכנתא, הלוואות ועוד. לכן טוב להתחיל את חיי הנישואים כבר עם הסכמים חתומים מראש שיסייעו לכם רבות, חלילה, במצב של גירושים.

עריכת הסכם טרום נישואין הוא משימה שרבים לא ששים אליה אבל היא הכרחית. בני זוג רבים לא מודעים לנושאים הרבים שעלולים לצוץ בנישואים או בסיומם. נוטריון טוב ומנוסה יוכל להציג להם את האפשרויות החוקיות, את השאלות המשפטיות ולהוביל אותם להסכם שיבטיח להם שקט נפשי בזמן הנישואים ומוצא מכובד אם אלו יעלו על שרטון.