עסק ריווחי

כשמקימים עסק חדש, חשוב לבנות תוכנית עסקית נכונה ומושכלת על מנת לייצר רווחיות לעתיד. אחד הדברים שמשפיעים על הרווחיות של העסק שלכם, הוא התמחור. בעלי עסקים רבים נתקלים בקושי לתמחר את המוצר או השירות שלהם, ולעיתים הם יתמחרו את המוצר באופן שגוי, מה שעלול לפגוע ברווחיהם העתידיים ובהצלחת העסק.

ראשית חשוב לציין שתמחור מוצר חייב להיעשות באופן מושכל. מדובר בתהליך, ויש לא מעט פרמטרים שיש לקחת בחשבון. מה שכן, ברגע שהגדרתם את כל הפרמטרים הללו, תצטרכו לעבור את התהליך פעם אחת לכל מוצר (אלא אם תשדרגו את המוצר בעתיד ותצטרכו לתמחר אותו מחדש). אז איך מתמחרים מוצר או שירות? מדריך מיוחד לפניכם.

אלמנט ראשון וחשוב – הוצאות העסק ועלויות חומרי הגלם

כדי שעסק יצליח, הוא צריך להרוויח יותר ממה שהוא מוציא, ועל כן הפרמטר הראשון שיש לקחת בחשבון בתהליך התמחור נוגע להוצאות העסק. ראשית נציין שיש לחשב את מכלול ההוצאות של העסק (בתוכנית העסקית שלכם), ולכלול את ההוצאות הללו בתמחור שלכם. כמו כן, אם מדובר במוצר בעבודת יד, עליכם לקחת בחשבון את עלויות חומרי הגלם, והעלויות הכרוכות בבלאי של כלי העבודה שלכם. אם מדובר בשירות, חשבו את ההוצאות הכרוכות במתן השירות.

טיפ: מרווח ביטחון זה חשוב, משום שמחירי חומרי הגלם עשויים להיות דינאמיים ולהשתנות לעיתים קרובות. קחו מרווח ביטחון קל, על מנת שלא תצטרכו לספוג הפסדים במקרה של תנודתיות בהוצאות.

עסק רווחי

כמה שווה שעת עבודה?

לא משנה מה סוג העסק שלכם, סביר להניח שעבור כל מוצר או שירות, תצטרכו להקדיש זמן, ופה יש לתמחר את שעת העבודה שלכם. איך תעשו זאת? ראשית חשבו כמה אתם רוצים להרוויח. נוסף לכך, בררו מהו התעריף המקובל בתחום שלכם לשעת עבודה, כך תוכלו לתמחר את שעת העבודה שלכם על הצד הטוב ביותר.

מה קורה אצל המתחרים?

אין מה לעשות, בכל תחום יש מתחרים שמתמחרים את המוצרים שלהם באופן שונה. חשוב להכיר את המחירים של המתחרים שלכם, על מנת שתוכלו להבין את סדר הגודל של המחירים. בכל מקרה, אל תתמחרו את המוצר בהתאם למתחרה, כי אין לכם אפשרות לדעת לפי מה הוא תמחר את המוצר שלו ומה איכות חומרי הגלם שלו, אבל זו כן יכולה להיות אינדיקציה טובה בעבורכם.

 

חשוב להבין שיש מספר פרמטרים שמרכיבים את מחיר המוצר, ויש לא מעט שיטות שונות לתמחר את המוצר או השירות שלכם. בסופו של דבר, אתם צריכים לכסות את העלויות וכמובן גם להרוויח, לכן וודאו שאכן התמחור שהגדרתם מאפשר זאת. בכל מקרה, ניתן להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום, על מנת לדייק את התמחור שלכם ולוודא שהתמחור שיצרתם יניב לכם רווחים עתידיים.

בהצלחה.