פיברומיאלגיה

בשנים האחרונות יש לא מעט מקרים חדשים של תסמונת בשם פיברומיאלגיה. מה חשוב לדעת עליה? מהם תסמיניה, וכיצד ניתן לטפל בה? ובכן, ריכזנו בעבורכם מידע חשוב בנושא.

מתחילים מהתחלה

פיברומיאלגיה היא דאבת השרירים. המחלה מתבטאת בכאב כרוני ורגישות  באזורים שונים בגוף, מה שמוביל גם לתחושת עייפות. למעשה, בין 2% ל- 8% מהאנשים באוכלוסייה סובלים מהתסמונת. נשים שסובלות מהתסמונת מושפעות ממנה באופן ניכר, משום שמדובר בתסמונת שגורמת לפגיעה בתפקוד. פה נעצור לציין שהמחלה מאפיינת לרוב נשים, אך יש גם גברים שעשויים לסבול ממנה. נוסף על כך, התסמונת לרוב אינה מאפיינת ילדים, אבל עדיין ישנו סיכוי להתפרצות התסמונת בקרב ילדים מתחת לגיל 20.

אבחון המחלה

את המחלה מאבחנים בהתאם לתלונות של החולים, זאת בשל העובדה שישנן 18 נקודות בגוף הרגישות לכאבים בקרב חולי פיברומיאלגיה. כך שאם החולים חווים רגישות לפחות ב11 נקודות – סביר להניח שיאובחנו כמי שסובלים מהתסמונת.

יתרה מזאת, ממחקרים שערכו בנושא ניכר כי התסמונת עשויה להיות גנטית, ומלבד זאת התפרצותה תלויה באירועים טראומטיים ולחץ נפשי רב. כמו כן, יש עדויות לקשר בין התפרצות התסמונת לבין זיהומים ויראליים.

מהם תסמיני המחלה?

ראשית נציין כי תסמיני המחלה משפיעים על איכות חייהם של הלוקים בה. תחילה, מדובר בכאב כרוני בכל הגוף, כשאת הכאב מרגישים בכל מערכת השרירים, בין היתר גם ברגליים ובצוואר. הכאבים הללו עשויים להימשך לאורך שנים, כשיש תקופות בהן הכאבים נחלשים. בניגוד לכאבי שרירים רגילים, הכאב אינו חולף לאחר מנוחה, והוא אף עשוי להחמיר.

נוסף לכאבים הללו, התסמונת מאופיינת בהפרעות שינה ופגיעה משמעותית באיכות השינה, חרדה, דיכאון וכאבי ראש. במקרים מסוימים ישנם גם כאבי בטן ותסמינים שונים של קשיים במערכת העיכול כמו עצירות או שלשולים.

האם יש טיפול?

הטיפול בתסמונת מתחלק למספר חלקים כשהמטרה העיקרית היא לשפר את איכות חייהם של מי שסובלים ממנה. ניתן לטפל במחלה באמצעות שיטות טבעיות כמו הידרותרפיה, טיפולי CBT, מיינדפולנס, פעילות גופנית ממוקדת, דמיון מודרך ואפילו דיקור סיני. נוסף על כך, ישנם טיפולים תרופתיים, המחייבים מרשם רופא, ביניהן גם תרופות שמיועדות לטיפול בדיכאון וחרדה.

 

לסיום נציין שאם אתם סובלים מכאבים, וחושבים שמדובר בפיברומיאלגיה – פנו לייעוץ רפואי בהקדם. המידע הנ"ל אינו מהווה החלפה לייעוץ רפואי.

רק בריאות.