בנייה קלה

בועת הנדל"ן ומחירי הדיור שרק הולכים ומאמירים מדי שנה הם נדבך משמעותי בקושי של הישראלי הממוצע להגיע לרווחה כלכלית באמצעות רכישת דירה. כיום, עלויות הבנייה הן גבוהות מתמיד, ההיצע לא גדל כפי שגדל בעבר והמחירים רק עולים, וישראלים רבים מרגישים מתוסכלים מתוך ההכרח שלהם לגור בשכירות ללא כל אפשרות אחרת שניכרת לעין. מתוך כך צצים בשנים האחרונות כל מיני פתרונות ואפשרויות אחרות למגורים ונראה כי עם הזמן הם הופכים ליותר ויותר פופולריים. אנשים עוברים לגור בכלי רכב שהוסבו למרחבי מגורים, מצטרפים לקהילות שונות, עוברים לחללי מגורים שיתופיים ועוד, אך נראה כי מתוך הטרנדים השונים, דווקא תחום אחד הקשור בבנייה עצמה מצליח לשנות את כללי המשחק. אנו מדברים כמובן על בנייה קלה, סוג בנייה ייחודי המאפשר הקמה זולה ומהירה פי כמה של מבני מגורים לשימושים שונים. הנה כל מה שחשוב לדעת בנושא.

מהי בניה קלה?

בניה קלה היא שיטת בניה שאינה כוללת שימוש בבלוקים, בטון וטיח. במקום, מורכבים לוחות עץ מיוחדים על גבי קונסטרוקציה מיוחדת שעשויה לרוב מפלדה חזקה או מעץ בשימוש עם חומרי בידוד מרעש וטמפרטורה. מדובר שיטת בנייה נקייה ופשוטה (תוכלו למצוא מידע נוסף מעניין בקישור שכאן) וגם מהירה במיוחד. כל המבנה עצמו נבנה מראש דרך תכנון ממוחשב והכנה של כל החלקים השונים במפעל. החומרים משונעים לשטח בצורה מסודרת ושם כל שנותר הוא שהקבלן המבצע ירכיב את כל החלקים יחד, ממש כמו פאזל שיוצר נכס שיכול לשמש כמחסן, בית או כל דבר אחר שנרצה.

מה היתרונות של בנייה קלה?

מחיר:

אין ספק, היתרון המשמעותי והחשוב ביותר. בית בבנייה קלה בגודל מסוים יעלה בכשבעים אחוזים פחות מבית באותו הגדול בבנייה רגילה. אנחנו מדברים על חומרים יותר זולים, על עבודה מהירה פי כמה מאות, על צורך בקבלנים בודדים בלבד ועל אפשרויות שיפוץ ושדרוג מהירות וזולות. מי שמחפש נכס למגורים ואפילו כזה שאפשר להשכיר במחירים שפויים שלא מצריכים התחייבויות לעשרות שנים קדימה, בהחלט צריך לשקול את האפשרות של בנייה קלה.

זמן בנייה:

כמובן שאין בכלל מה לדבר ולהשוות בין זמני הבנייה. בעוד זמן הבנייה הממוצע בבנייה רגילה של נכס משלב התכנון עומד על חמש שנים בממוצע, בבנייה קלה אנחנו מדברים על משהו בין שלושה חודשים לשנה. התהליך הוא מהיר ביותר ואפשר להגיע לנכס תוך זמן קצר. המשמעות? כניסה מהירה למגורים או לחלופין, תשואה כבר מההתחלה דרך שכירות.

בנייה ירוקה:

בסופו של דבר, בגלל מיעוט החומרים והעבודה בשטח, הפסולת צברת שנוצרת בתהליך היא פחותה הרבה יותר. בנייה ירוקה כבר נתפסת בהרבה מאוד מקומות כבשורה הבאה מבחינה סביבתית וסביר להניח שעם השנים נראה יותר ויותר מבנים מהסוג הזה צצים בכל פינה.

בסופו של דבר חשוב גם לזכור שמדובר על תהליך שמרוכז במקום אחד. לא צריך ליצור קשר עם עשרות קבלנים ולדאוג לאינספור רישיונות. החברה המתמחה בבנייה עוסקת בכול החל מהתכנון ועד לביצוע הפרויקט בפועל.

אם יצא לכם לבקר בארצות הברית או באוסטרליה, תיווכחו כי הבנייה הקלה כבר הופכת לשיטת הבנייה המרכזית שם. כאן בישראל אנחנו עדיין מעט מאחור, אבל בכל זאת נראה שהמגמה היא חיובית וניתן אף לבנות וילות יוקרתיות בשיטה הזו. אם אתם מחפשים נכס למגורים, להקמת משרד או לאחסון או לצורך השכרה במחירים נוחים שאפשר לעמוד בהם, שווה בהחלט לשקול את האופציה הנוחה של בנייה קלה.