בסולם של אחד עד עשר, עד כמה אתם חושבים שחשוב להשקיע בבני הנוער  המהווים את דור העתיד שלנו? ובכן, אם אתם שואלים את רפי אדרעי ואחיו, כנראה שהם יבקשו מכם להוסיף עוד כמה מספרים לסקאלה, פשוט כי מבחינתם מדובר במשימה החשובה ביותר במדינת ישראל כיום. ואכן, נראה כי מחקרים רבים מראים כי מדינות שמשקיעות בדור העתיד ובעיקר כאלו העומלות על צמצום פערים חברתיים בשכבות הגיל הללו, מצליחות לצמוח יותר מאחרות והופכות למדינות יצרניות טובות יותר עם אזרחים שנהנים מאיכות חיים גבוהה יותר. על הדברים הללו בדיוק מסתמכים האחים שייסדו לצורך המטרה החשובה הזו את עמותת אחינועם ומאז הקמתה נראה כי הפעילות של מדברת בעד עצמה. כדי להבין בדיוק את חשיבות הדבר שווה להכיר את סיפור הרקע שהוביל להקמת העמותה וכן את הפעילויות השוטפות שלה.

על הקמת העמותה

משה אדרעי, איל אדרעי וכמובן האח רפי אדרעי מעמותת אחינועם היו ילדים שגדלו במציאות כלכלית וחברתית קשה. הוריהם נאבקו באופן קבוע כדי לשים אוכל על השולחן ועל פניו נראה כי הסיכוי שלהם להגיע למה שנחשב להצלחה הוא קלוש ואולי אפילו אפסי. למרבה מזלם, על אף הקשיים הכלכליים, גדלו רפי אדרעי ואחיו במשפחה ערכית ביותר ובעלת חוסן מנטלי גבוה. הם חונכו לחתירה להישגים, למצוינות ובעיקר לסולידריות חברתית ותפיסה שלא משנה באיזה מצב אנו נמצאים, חשוב תמיד להסתכל ימינה ושמאלה ולראות אם יש אנשים שזקוקים לעזרה ותמיכה יותר מאיתנו. מתוך כך הם הצטיינו בכל נקודה בחיים, שירתו ביחידות מובחרות והפכו לאנשי עסקים ממולחים ומצליחים בישראל. מהנקודה הזו הם הרגישו שזה הזמן שלהם להעניק בחזרה וכך למעשה נולדה עמותת אחינועם, דרכה שואפים השלושה לסייע ולתמוך בבני נוער שנמצאים בנקודה שבה הם היו בדיוק בנערותם.

פועלה של עמותת אחינועם

איך זה בדיוק עובד? ובכן, מתוך הידע העסקי של האחים למשפחת אדרעי, נקבעו לעמותה כמה אפיקים ברורים לסיוע לבני נוער מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית של ישראל:

תכנית ליווי מקיפה

במסגרת התוכנית נעשה איתור של בני נוער בסיכון שנפלו בין הכיסאות ולא אותרו על ידי הרשויות ומערכת הרווחה. אותם בני נוער מקבלים מעטפת שלמה של ליווי הכוללת סיוע חברתי וסוציאלי, עזרה בלימודים, טיפוח תחומי עניין וסיוע נפשי במידת הצורך. התוכנית נבנית באופן אישי עבור כל אחד מבני הנוער.

מהתיכון לעד לשוק העבודה: רפי, אייל ומשה אדרעי לא ייתנו לבני נוער ליפול בין הכיסאות

תכנית המלגות של עמותת אחינועם

כאן מדובר על סיוע כספי נקודתי לבני נוער על פי קריטריונים מסוימים. לעיתים מדובר על סיוע בלימודים ושיעורים פרטיים, לפעמים על תשלום לחוגים ולמעשה כל סיוע כלכלי נדרש לבני ובנות נוער שמגיעים ממשפחות מעוטות יכולת כלכלית.

תכנית הליווי לבני העדה האתיופית

מטרתה של התוכנית המסקרנת הזו היא לדחוף ולסייע לבני נוער בני העדה האתיופית. הסיוע מתחיל מגיל 16 וכולל עזרה בלימודים והכנה לשירות משמעותי בצה"ל, בדגש על עידוד למצוינות ופיתוח יכולות מנהיגות וחוסן מנטלי וממשיכה לעזרה בלימודים האקדמאיים והשתלבות בשוק העבודה הישראלי.

מעבר לכך התוכנית מסייעת גם במקרים נקודתיים, למשל מבצע חלוקת מחשבים ניידים לילדים ממשפחות מעוטות יכולת בתקופת משבר הקורונה וכן סיוע בהקמת מוסדות קהילתיים כולל שיתוף פעולה מלא עם רשויות מקומיות.

במציאות הישראלית בה אנו חיים שהיא לא תמיד פשוטה, עבודת הקודש של עמותת אחינועם והאחים אדרעי מהווה לא אחת אוויר לנשימה עבור אותם בני ובנות נוער וזהו בהחלט דבר מה הראוי לציון והכרה.