התמודדות עם פוסט טראומה היא התמודדה לא פשוטה שמשפיעה על רבדים שונים בחיים, כולל בחיי הזוגיות. למעשה, כאשר אנו מתייחסים לפוסט טראומה חשוב להבין כי מדובר בהפרעת דחק טראומתית אשר מתפתחת בעקבות חוויה טראומתית: תאונת דרכים, קרב, נטישה ועוד.

בישראל חיים ע"פ ההערכות אלפי גברים ונשים המאובחנים עם פוסט טראומה, ובהתאם לכך מתמודדים עם סימפטומטיים הכוללים בין היתר חלומות וסיוטים, פלשבקים מהאירוע, הימנעות ממקומות או אנשים שעלולים להזכיר את דבר האירוע, קשיים בוויסות רגשות, התפרצות זעם, התבודדות, קושי להתרכז ועוד. כאשר מדובר במקרה של פוסט טראומה וזוגיות הקשר בין התופעה לחיים המשותפים הוא קשר הדוק, וזאת בשל התמודדות נפשית טראומתית המשלבות את האלמנטים אותם ציינו ובהתאם לכך משפיעים על מערכת היחסים. עם זאת, ניתן לקיים מערכת יחסים אוהבת וחמה עם בן/בת זוג המאובחנים עם פוסט טראומה.

כיצד לסייע לבן/בת זוג המאובחנים עם פוסט טראומה?

התמודדות עם פוסט טראומה אצל אחד מבני הזוג היא התמודדות מאתגרת המזמנת לא מעט אתגרים. עם זאת, באמצעות ליווי מקצועי וכן קבלת כלים ניתן לקיים מערכת יחסים אוהבת וקרובה. מציאה של מטפל נכון בעבור בן/בת הזוג מהווה חלק משמעותי מהתהליך, בשל הסיוע המקצועי הנדרש לטובת התמודדות עם הסימפטומים של פוסט ובייחוד אם בן/בת הזוג חווים התפרצויות שמשפיעות על מרקם היחסים. מאחר והמאפיינים של מצב פוסט טראומתי משתנים מהאחד לשני, קבלת טיפול מקצועי וממוקד יכול מאוד לסייע לבן /בת הזוג מתוך מטרה ליצור הליך טיפולי שבמסגרתו ניתן ליצור שייח פתוח גם בעבורכם.

פוסט טראומה אצל אחד מבני הזוג: יש מה לעשות

זאת ועוד, השקעה בעצמכם היא חשובה מאוד. ההשפעה עליכם היא חזקה ולעיתים דרמטית עד לכדי מחשבות על פרידה, ועל כן טפלו בעצמכם הוא קריטי לטובת חיזוק הנפש אבל גם התאווררות שתוביל לפיתוח חוסן נפשי וחוזק שיאפשר לכם להתמודד בצורה טובה יותר עם ההשפעות של התסמונת על החיים המשותפים. סיוע לבן/בת הזוג מצדכם הוא לעיתים מוגבל, וצריך לדעת את זה. בשל כך, נצלו את "הימים הטובים" בהם בן/בת הזוג חשים בטוב לטובת פעילות משותפת זוגית ומעצימה אשר תחזק את מרקם היחסים ותזכיר לכם מדוע התאהבתם מלכתחילה. בהקשר הזה, חשוב לשים גם לעצמכם גבולות ולהבין כי אם בני הזוג מבקשים שקט והתבודדות, המקום שלכם הוא לתת להם את המרחב האישי שסייע להם וגם לכם למצוא את הדרך בחזרה אחד לשנייה וזאת למרות הקשיים הנלווים.

התמודדות מאתגרת ובעלת מאפיינים רבים

התמודדות עם בני זוג המאובחנים עם פוסט טראומה היא התמודדות מאתגרת, בלשון המעטה. מדובר בתסמונת שמשפיעה על כל רובד בזוגיות שלכם ועלולה להתפרץ עד לכדי ניתוק ותחושה של הרמת ידיים, אולם זכרו כי עם טיפול נכון כמו למשל טיפול CBT כמו גם טיפול זוגי ממוקד ניתן לקבל את הכלים שיסייעו לכם להתמודד כמו גם לסייע לבני הזוג כאשר הם רוצים בכך.

הצטרפות לקבוצות תמיכה של בני זוג הסובלים מפוסט טראומה מהווה הזדמנות מצוינת בעבורכם לקבל תמיכה ואוזן קשבת לצד הזדהות מצד אנשים אחרים שאינם מכירים אתכם אבל יכולים בהחלט להבין מה אתם עוברים. השקעה בשניכם באמצעות טיפול ממוקד לצד הבנה כי מדובר בהתמודדות שאינה נעלמת אבל יכולה להיות מטופלת צריכה להיות בראש סדר מעיניכם, כל זאת מתוך מטרה לבנות זוגית חזקה שתחזיק מעמד לא רק בהקשר של פוסט טראומה וזוגיות אלא גם כחלק מהבנה כי ביחד אתם חזקים יותר – לטוב וגם לרע.