ביקור אצל רופא שיניים

החוש הכי משמעותי אצל בני אדם הוא ככל הנראה הראייה. בעזרת העיניים אנחנו מבצעים פעילויות חיוניות כגון קריאה, התמצאות במרחב ונהיגה, זיהוי של אנשים אחרים ועוד. פגיעה ביכולת הראיה היא תמיד גם פגיעה קשה באיכות החיים. העיניים הן איבר רגיש ומסובך. הוסיפו לזה את העובדה שאנחנו משתמשים בהן במשך שעות ארוכות בכל יום ובתנאי אור לא אופטימליים ותקבלו פוטנציאל להרבה בעיות בראיה ומחלות עיניים שונות. במאמר הזה ריכזנו כמה סימנים שבגינם תצטרכו להגיע לבדיקה אצל רופא או רופאת עיניים.

בדיקה אצל רופא עיניים

ראשית בואו נעשה סדר בקשר לאופטומטריסט ותפקידו, לעומת רופא עיניים ותפקידיו. האופטומטריסט הוא בעל מקצוע קליני שלמד והוסמך להתאים עזרי ראיה שונים לבעיות בראיה הנובעות מראיה מטושטשת. רופא עיניים הוא רופא שסיים לימודי רפואה מלאים ולאחר מכן התמחות של חמש שנים ברפואת עיניים. תוכלו להגיע לפגישה עמו לאחר זימון תור לרופא הקרוב אליכם מתוך מבחר רופאי עיניים מומחים זמינים.

אל רופא העיניים מומלץ להגיע בדחיפות כאשר אתם מרגישים את הדברים הבאים:

כל אלו הן תופעות המחייבות בדיקה בהולה של רופא עיניים מקצועי.

בדיקות נוספות

לא כל בעיה בראיה מצריכה הגעה אל רופא עיניים אבל כל בעיה כן מצריכה בדיקה לפחות אצל האופטומטריסט. בעיות אשר אופטומטריסט יפתור הן טשטוש בראיה מרחוק או מקרוב. אופטומטריסט ידע למצוא אצלכם גם דימומים שונים או לשמוע לפי התלונות שלכם אם אתם נזקקים להמשך טיפול אצל רופא עיניים. זו הסיבה שצריך לשתף את האופטומטריסט בכל התלונות שלכם בנוגע לעיניים ואף תלונות אחרות כגון כאבי ראש, סחרחורות או דברים נוספים. אופטומטריסט מוסמך ידע לאתר בעיות כגון עין מודלקת או חשד לקטרקט שכמובן מצריכים המשך בדיקות וטיפול.

במסגרת הטיפול שאופטומטריסט יכול לתת אנחנו כוללים בעיות טשטוש ראיה שונות הנפתרות על ידי משקפיים או עדשות מגע. האופטומטריסט יתאים לנו משקפיים או עדשות לפי מערכת מספרים. כאשר המספרים הללו מצוינים בספרות 'שליליות', מצביע הדבר על ביות בראיה לרחוק. ספרות 'חיוביות' יצביעו על בעיות בראיה מקרוב. ברוב המקרים, ככל שמתקדם הגיל, מתחילות יותר בעיות של ראיה מקרוב הבאות לידי ביטוי בחוסר יכולת של קריאה של טקסטים קרובים למשל או כאב קל בניסיון לעשות זאת.

לסיכום, רופא עיניים מטפל בבעיות עיניים יותר משמעותיות מאלו שהאופטומטריסט מטפל. מומלץ לערוך בדיקות ראיה תקופתיות אחת לכמה זמן. למעשה, אם אף פעם לא ביקרתם אצל רופא עיניים, אולי כדאי להתייעץ לגבי נחיצות של בדיקה שכזאת עם מרפאת העיניים עצמה או עם רופא או רופאת המשפחה שלכם. ישנן מחלות שונות שגילוי מוקדם על ידי רופא עיניים יכול מאד לעזור לטיפול בהן. לפעמים, הירידה בתפקוד העין נעשית באופן מאד הדרגתי ולכן איננו מורגש על ידי הפציינט אשר מתרגל לאט לאט למצב ראיה ירוד או אפילו לכאבים שונים.