אנרגיה מתחדשת

אנרגיה מתחדשת היא כזאת שלא עושה שימוש בתהליכים טבעיים שאינם מתכלים, כמו למשל שימוש בדלק, נפט, פחם או גז. האנרגיה רותמת משאבים טבעיים כמו מים, רוח, קרני שמש ושאר משאבים טבעיים עבור שימוש באנרגיה סולרית והפקת אנרגיה טבעית כמו חשמל המופק מתהליכים טבעיים ביולוגיים.

המטרה באצירת אנרגיה כזאת היא להפיק אנרגיה באופן טבעי למען חסכון והפחתת זיהום וצריכת חשמל תוך הקטנת שימוש במאגרים מזהמים כמו פחם, דלק, גז ונפט. בין היתר נעשה שימוש בכוחות משיכה של השמש והירח, כמו גם בכוחות פנימיים של כדור הארץ על ידי הפקת אנרגיה מגאות ושפל.

בעשורים האחרונים יותר ויותר משקיעים ואנשים פרטיים בוחרים לעשות שימוש באנרגיה מתחדשת החל מהתקנת לוחות סולאריים על גגות מבנים לאגירת חשמל ואנרגיה, עד לשימוש בטורבינות רוח להפעלת מכשירים שונים. מי שישקיע במטרה יוכל להנות מהשקעה מניבה וחסכון – גם על ידי חסכון באנרגיה וגם על ידי אצירת חשמל ומכירתו לחברות גדולות כמו חברת החשמל.

אבל האם זה באמת משתלם?

כיום, רבים בוחרים אפיקי השקעה – חלקם סולידיים וחלקם בעלי סיכון. מי שמחפש השקעה סולידית יוכל לבחור בהשקעה בקרן מניבה אשר עוסקת באנרגיה מתחדשת שגם מפיקה רווחים וגם מספקת תשואות לאנשים פרטיים או מוסדיים, בעיקר בתקופות של משברים בשווקים השונים. מי שירצה לחשב את הסיכויים להגדיל תשואות בשימוש באנרגיה מתחדשת יוכל לעשות שימוש בכלים חכמים כמו מחשבון סולארי כדי לדעת כמה רווחים יופקו ממכירת חשמל, זאת לאחר התקנת פנלים סולריים או טורבינות רוח. כך אפשר להבין מתי אפשר להחזיר השקעה כספית בפאנלים סולריים ובניית מערך לאגירת חשמל, ומתי אפשר להנות מרווחים ממכירות חשמל למוסדות שונים.

ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת – השיטות

כפי שהזכרנו, יש כמה שיטות להפקת אנרגיה החל משימוש בטכנולוגיות מתקדמות כמו ייצור אנרגיה מדלקים פוסיליים, כך שאפשר לקבל חשמל במחיר נמוך ולפגוע פחות בסביבה. בין היתר אפשר להתקין פאנלים סולאריים על גגות מבנים פרטיים או מסחריים, ואפשר להפיק אנרגיה מאשפה או להפיק אנרגיה מהרוח והשמש.

חשוב לדעת שמקור מרבית הטכנולוגיות מגיע מאירופה שם רבים המרחבים בהם ניתן למצוא טורבינות שעוזרות לאצור אנרגיה בעזרת רוח. בישראל כבר רואים התפתחות בתחום ובבנייה חדשה אשר נבנים בה גגות עם פנלים סולריים.

עלויות ורווחים

לפני שנדון בעלויות התקנת מערכת שלמה לאצירת אנרגיה מתחדשת, חשוב לדעת שכיום ישנה הסכמה כללית בקרב קהילות מדעיות בנוגע להגברה של אפקט החממה וההשפעה שלו על הסביבה ואפילו על הצמחים בשל שימוש בחשמל "רגיל" המופק מנפט גז וכולי: מה שגורם להתחממות גלובלית, זיהום אוויר, ערפיח וכולי. מי שדואג לסביבה ולעולם שלנו יוכל לשפר את היחס לסביבה באמצעות בחירה בהפקת אנרגיה מתחדשת.

כעת לעלויות: מי שיתקין פאנלים סולריים על גג, יצטרך לשלם סכום משתנה על פי מטר מרובע, כמו 60 שקלים לכיסוי סולארי למטר מרובע או 950 שקלים לפאנל סולרי. טורבינות רוח אפשר לבנות לבד או להזמין ולהתקין באמצעות חברות מקצועיות ויש לפנות למומחים באנרגיה מתחדשת לייעוץ והתאמה.

חשוב לדעת שאם תאגרו חשמל ותמכרו אותו לחברת החשמל תוכלו לקבל 48 אגורות לקוט"ש למתקנים קטנים עד 41 אגרות לקוט"ש למתקנים בינוניים. בין היתר תוכלו לבצע מהלכים נוספים לשמירה על הסביבה וחסכון כמו מחזור מים, מחזור בקבוקים, שימוש ברוח להפעלת מכשירי חשמל, חימום מים באנרגיה סולארית וכולי. בדקו עלויות, בחרו חברה טובה להתקנת אלמנטים שונים עבור אנרגיה מתחדשת ותתחילו להרוויח.