קריירה בצבא

בחברה הישראלית, שמור מקום מיוחד לצבא. בגלל האתגרים הביטחוניים של המדינה, הצבא הוא גוף גדול, חזק ומתוחכם. ככזה, נדרשים לו חיילים ועובדים בתפקידים שונים ומאד מגוונים. יש בצבא תפקידים ייחודיים לו במערכים הלוחמים למשל, ויש תפקידים המקבילים לתפקידים דומים באזרחות כגון רפואה או תכנות מחשבים. השירות בישראל הוא חובה כאשר רבים משתחררים ממנו מיד בסיום תקופת החובה. חשוב לדעת שקיימות הרבה אפשרויות להמשיך לשרת בצבא ואפילו להפוך את התפקיד בו לקריירה. לאחר שירות החובה אנחנו עוברים למה שנקרא 'צבא הקבע'. זהו תפקיד המשך לשירות החובה אך בכמה הבדלים מהותיים: הוא יותר מקצועי, יהיו לנו יותר סמכויות ואחריות ואפילו נזכה לשכר לא רע בכלל. על האפשרות להמשיך בקריירה צבאית נכתב המאמר הבא.

ההכנות לשירות הצבאי

יש לתפקיד שלנו בשירות החובה השפעה על האפשרויות להמשך ומכאן נובע שלהבנה לפני גיוס יש חשיבות רבה. המפגש הראשון שלנו עם הצבא הוא בצו הראשון. לאחר מכן ישנם מיונים שונים, למי שנבחר, ליחידות מיוחדות כגון קורס טייס, חובלים, סיירת מטכ"ל, שייטת ועוד רבות אחרות. בשלבים הללו שלפני הגיוס נקבעים ונמדדים מדדים שונים שעוזרים לצבא להבין מי האדם שנמצא לפניהם. הצבא בודק את הפרופיל הרפואי ונותן ציון מספרי עליו. את המסוגלות הנפשית הצבא מדרג כדפ"ר. אם הנושא מעניין אתכם, תוכלו להמשיך לקרוא בכדי לדעת על ציון הדפ"ר, איך הוא נמדד ומה המשמעויות שלו להמשך. ציון נוסף נקרא קב"א. זהו שקלול כללי של מה שקרוי 'קבוצת איכות'. הציון מורכב מהרבה מדדים מתחומים שונים. לתפקידים רגישים דרושה קב"א גבוהה.

יתרונות השירות בקבע

מתגייסים רבים סולדים מהאפשרות לשרת עוד תקופה נוספת מעבר לתקופת החובה וחבל. צבא הקבע הוא שונה במקרים רבים משירות החובה. בואו נעמוד על היתרונות בשירות קבע ובאפשרויות השונות שהוא מציע לנו:

 

צבא הקבע יכול אם כן להיות קריירה לכל דבר במגוון תפקידים כמו באזרחות ואף יותר. חשוב להבין את ההזדמנות בגיל צעיר בכדי לשקול אותה בצורה רצינית ולא לשלול על הסף כמו רבים מהמתגייסים הצעירים.