מזוזה וקלף

מצוות קביעת המזוזה היא אחת המצוות המגדירות בית יהודי באשר הוא. בחירה של מזוזה איננה עניין של מה בכך. למזוזה יש שני חלקים: בית המזוזה והקלף עם הפרשיות. חשוב להבין את המשמעות של כל חלק וכיצד לבחור אותו נכון. מזוזה מהודרת היא חלק בלתי נפרד מבית יהודי כשר ומאושר.

בחירת קלף מזוזה

הקלף של המזוזה נכתב אות אחר אות על ידי מי שקרוי סופר סת"ם, אלו ראשי התיבות של ספרים, תפילין ומזוזות. מכאן אנו למדים שהקלף במזוזה הוא בעל חשיבות גדולה. במקומות אשר מכבדים את עצמם יציעו לכם מבחר קלפים ברמות סת"ם שונות מהן תוכלו לבחור. יש כמה ספקים שיכולים לספק לכם את המוצרים האלו, אבל אנחנו ממליצים על החנות של הרב אלעד כוהן המוכר והוותיק בתחום. לחנות של הרב אלעד כהן לחצו כאן, והתרשמו ממגוון המוצרים שיש לו להציע. מציעים שם שלוש רמות שונות:

כפי שניתן לראות, מחיר קלף מזוזה מהודר אינו יקר מאד ביחס למוצרים אחרים כגון תפילין. זה הופך את רמת ההידור הגבוהה לנגישה ליותר אנשים.

חשוב לבדוק כאשר בוחרים קלף את הדברים הבאים:

חשוב לדעת שקלף טוב הוא כזה שגם יתאים לבית המזוזה כמו שצריך מבלי שיצור קימוטים שונים.

בחירת בית המזוזה

את בית המזוזה נוכל לבחור לפי שיקולים אסתטיים ופונקציונליים. למעשה, בית המזוזה יכול להיות עשוי במגוון רב של שיטות, עיצובים וצבעים כאשר כולם בסופו של יום טובים וכשרים.

מבחינה פונקציונלית בית המזוזה צריך להכיל בתוכו את הקלף ולספק אחיזה טובה במשקוף. המנעו מבתי מזוזה כבדים או כאלו שאין בהם אמצעי מניח את הדעת לקיבוע. כיום קיימים בשוק דבקים דו צדדיים חזקים במיוחד שיוכלו לעזור לכם לקבע את בית המזוזה ולא לפגוע במשקוף עם מסמרים.

מבחינה אסתטית, רצוי להתאים את המזוזה לעיצוב הבית או הדירה. לבתים בעיצוב מודרני תוכלו להתאים מזוזה העשויה מזכוכית או אפילו ממתכת כגון אלומיניום מוברש. במקביל קיימות מזוזות מעץ זית או אפילו אבן שהם חומרים יותר מקומיים ויותר טבעיים לארץ ישראל. רבים המתקינים מזוזה על בתיהם בחו"ל אוהבים את השימוש בחומרים הללו אשר מקורם בארץ ישראל. הם רואים בהם משמעות סימבולית וחיזוק הקשר עם הארץ.

 

לסיום, קביעת מזוזה מתאימה, יפה ועמידה היא משהו שמסמל את ההשלמה של בנייה מוצלחת של בית או אפילו מעבר דירה. השקעה במזוזה שכזו נותנת הרגשה טובה ומהווה הידור לאחת המצוות החשובות ביותר שיש. וודאו שאתם רוכשים את הקלף רק ממקום בו יש לא רק בקרה על כל התהליך, אלא גם ידע ומקצועיות לפנאי ולפנים. מזוזה יכולה לשמש גם כמתנה בהזדמנויות שונות, בראש ובראשונה כמובן לחתונה אבל גם לסטודנט אשר עובר למגורים או למי שנוסע לצורכי עבודתו לחו"ל.