מכשירים למטבח

בישול מודרני הוא כבר מזמן לא עניין רק של מטלה מונוטונית שעיקרה הכנת אוכל. מדובר בתחביב, או יותר נכון בתשוקה שרבים מאיתנו שותפים לה. עם העלייה ברמת החיים, התחילה להתפתח תרבות אוכל ענפה שמוצאת ביטוי במסעדות גורמה, ברכיבי מזון משובחים, בספרי מתכונים מיוחדים, בתוכניות בישול רבות, בתיירות המבוססת על אוכל וגם בבישול ביתי ברמה גבוהה. רבים מאיתנו רוצים להגיע לרמת בישול והכנת אוכל גורמה כפי שחווינו במסעדה טובה או כפי שאנחנו רואים על מסך הטלוויזיה. בשביל לבשל טוב צריך לדאוג לציוד בישול בסיסי ברמה גבוהה כמו גם כלים ומכשירים אשר ייעלו את העבודה, יחסכו זמן ויאפשרו לנו להשקיע יותר ביצירתיות ופחות בדברים מונוטוניים. במטבח הביתי, יש לזכור, אין לנו צוות של עוזרים כמו במטבח מקצועי וכל המשימות בסוף נופלות עלינו – מקילוף הירקות ועד הדחת הכלים. בשביל לייעל את כל התהליך, הכנו כאן רשימה של מכשירים שפשוט אי אפשר בלעדיהם.

סדר במטבח מתחיל מהאשפה

חלק גדול מהבלגן במטבח נובע מהאשפה ומשקיות הזבל הממתינות לפינוי. יש כמה צעדים שניתן לעשות בכדי להפחית את כמות האשפה וארגון נכון יותר שלה. הצעד הראשון הוא התקנה של טוחן אשפה בכיור המטבח שלכם. זה יאפשר לכם להיפטר מהזבל הרטוב כמו קליפות ושירים שונים ישר מהכיור עצמו. זה יוביל לצמצום של האשפה הרטובה ובכך יוריד את כמות הריח הרע המצטבר בפח הזבל.

בשביל להשלים את המהלך, נמליץ להצטייד בפח חכם. זהו פח שיאפשר פתיחה אוטומטית לפי זיהוי קרבה. ניתן כך להשליך אליו אשפה גם ללא מגע יד מה שמאפשר לידיים שלנו להיות תפוסות בדברים אחרים ולא מצריך מאיתנו שטיפה שלהן לאחר התעסקות עם הפח עצמו. פח חכם עשוי מחומרים איכותיים אשר עוזרים בספיחה של ריחות רעים. הוא בעל מנגנון הגנה מפני גלישה של זבל אל מעבר לגדותיו. בנוסף, פחים אלו מאפשרים טעינה והוצאה קלה ונקיה של שקיות האשפה.

טיפול בחומרי גלם

חלק גדול מהזמן במטבח מתבזבז על הטיפול השונה בחומרי הגלם, עוד לפני הבישול, הטיגון או האפיה. קוצץ ירקות יחסוך לנו זמן רב כמו גם מקום וכלים ויאפשר לנו להגיע לתוצאות אחידות בחיתוך וקיצוץ. זה יתרון משמעותי שיאפשר לנו לחזור על אותה המנה מספר רב של פעמים כאשר בכל פעם היא נעשית באותה צורה בדיוק. יש להבדלים אפילו קטנים בעובי חיתוך הירקות משמעות גדולה בהמשך תהליך הכנת האוכל וכך אנחנו למעשה מבטלים אותם.

מעבד מזון ומיקסר

מעבד מזון הוא מכשיר נוסף שיכול להפוך פעולות שונות להרבה יותר מהירות ומדויקות. ניתן לגרור ירקות קשים כמו גזרים, לקצוץ בצל או לייצר מחיות שונות כגון מחית תפוחי עץ. מעבד המזון חוסך לנו הרבה מאמץ הן בעבודה עצמה והן בשטיפת הכלים לאחר הבישול. בשביל להגיע לתוצאות דומות במכשירים ידניים, נידרש לשרירי ידיים חזקים באופן קיצוני, וגם זה לעיתים לא יעשה את העבודה בצורה מושלמת.

עיבוד בצקים (ובמיוחד כאלו עם שמרים) הוא עוד תחום בו ניתן לייעל את העבודה וגם להגיע לתוצאות הרבה יותר טובות. הסוד בהרבה בצקים הוא לישה אחידה כאשר אנחנו שולטים בדיוק על הכיוון והמהירות. מיקסר מקצועי יכול לבצע בדיוק את זה והוא הסוד להצלחה של מאפים רבים שבזכותו ניתן להכין במטבח הביתי שלנו.

 

קיימים עוד מגוון של מכשירים אשר יכולים לייעל את תהליך העבודה שלכם. הבחירה בהם תלויה באופי המטבח והאוכל שלכם. מי שאופה הרבה לחמים ייהנה מאד ממכשיר אפיה ייעודי. מי שמבסס מנות רבות על אורז, ימצא שימוש במבשל אורז חשמלי. העיקר בסופו של דבר זה לבשל בהנאה.