מצד אחד, להחזיק ברכב פרטי זאת פריבילגיה משמעותית שמאפשרת לנו חופש תנועה כמעט מוחלט ונוחות שאין למה ממש אח ורע מבחינת תחבורה במדינת ישראל, ומצד שני זה עסק שיכול להיות לפעמים יקר מאד. מעבר להוצאות הידועות כמו דלק, תשלומי ביטוח שנתיים, תשלומי אגרות ותיקונים, כל מי שקונה רכב חייב לקחת בחשבון את העובדה הפשוטה שככל שעובר הזמן, כך יורד הערך של הרכב והסיכויים למכור אותו באותו המחיר (שלא לדבר על מחיר גבוה יותר) הם כמעט אפסיים, אלא אם כן מדובר ברכב אספנים בעל ערך מיוחד או כזה שעבר שיפורים רציניים. האם זה משהו שצריך להרחיק אותנו מקניית רכב? התשובה היא לא. כל קנייה יכולה להיות משתלמת אם רק יודעים לבצע אותה נכון תוך מזעור מקסימלי של ההפסד הפוטנציאלי. הנה מדריך מקוצר שיעזור לכם לעשות את זה נכון.

רכישה מחברה או מאדם פרטי?

בעבר, מי שרצה לרכוש רכב יד שנייה צריך היה להתחיל לחפש במדורים שונים ולפנות לאנשים פרטיים. עם השנים, החלו חברות הרכב למכור בעצמן רכבי יד שנייה ובכך הקלו את תהליך החיפוש על הקונים עם מאגרי רכב גדולים שגם עוברים טיפולי תחזוקה ובדיקות שונות. שימו לב כי קיימות בשוק הרבה מאד חברות שלא כולן חברות רציניות ומקצועיות בלשון המעטה. לכן כדאי בהחלט למצוא חברה מקצועית עם ביקורות טובות ממנה תוכלו לרכוש רכבים תקינים במחירים משתלמים. כמו כן, מומלץ לבצע עסקת מכירת רכב עם חברה מקצועית וכך תוכלו לחסוך את הטרחה והמאמץ עם מכירת הרכב בעצמכם.

אם תחליטו לקנות מאדם פרטי, אנו ממליצים לבדוק את הרכב לפני הרכישה במוסך בדיקות מורשה כי זאת הדרך היחידה לדעת אם מדובר ברכב שמור או בכזה שיגרור הוצאות תיקון רבות לאחר הקנייה.

קניה ומכירת רכב יד שנייה המדריך השלם לקנייה בטוחה.

התאימו את הרכב לנהג

עוד בטרם תחליטו מהיכן לרכוש את הרכב, כדאי להבין מי בדיוק עתיד לנהוג על הרכב. האם מדובר ברכב לנהג יחיד מנוסה ללא עבירות או תאונות? האם מספר נהגים הולכים לחלוק את הרכב ביחד? האם חלק מהנהגים הם נהגים צעירים ללא ניסיון. ככל שהתשובה תהיה מורכבת יותר, כך חשוב לשים דגש גדול יותר על תהליך ההתאמה. השאיפה היא למצוא רכב אידיאלי שיענה עד כמה שאפשר על הצרכים השונים של כל הנהגים. שימו לב כי אם מדובר ברכב לנהג חדש, שווה לשקול רכישה של רכב יחסית ישן וזול (על אף שנמכור אותו במחיר הפסד) וכך לחסוך בעלות התיקונים הצפויים.

תקציב

התקציב מהווה שיקול משמעותי בבחירת הרכב שלכם וזה בהחלט נכון להגדיר מספר ממנו אתם לא מעוניינים לחרוג. יחד עם זאת, יש מקרים בהם תידרש חריגה קלה שיכולה להוות חיסכון אדיר ומשמעותי בעתיד. הכוונה היא שישנם דגמים מסוימים שיעלו מעט יותר מאילו מהמחיר שאתם מכוונים אליו, אבל מדובר ברכבים אמינים יותר ובכאלה שהערך שלהם לא יורד בצורה משמעותית עם הזמן. מומלץ בהחלט לבוא עם ראש פתוח לתהליך.

גשו לתהליך בסבלנות מירבית

רכב הוא מוצר יקר יחסית ולבחירה שלנו תהיה השפעה ישירה על חיי היומיום. על כן, חשוב לגשת לכל התהליך בסבלנות. אל תרכוש באופן אוטומטי את הרכב הראשון שראיתם ועל תתפתו לרכוש רכב רק כי שמעתם שהוא טוב מאחרים. במקום, ערכו השוואה מדוקדקת בין דגמים שונים, הקפידו לבדוק לעומק כל רכב בו אתם מעוניינים וקבלו הצעות למימון, רכישה ומכירה מחברות הרכב המובילות.